Отбелязваме половин век от изстрелването на неуспешната мисия Луна 15
На 13-ти юли 1969 година Съюз на съветските социалистически републики изстрелва задачата “Луна 15 ”, с която се пробва да обере най-малко дребна част от лаврите в лунната конкуренция. Остават броени дни до изстрелването на пилотирания транспортен съд “Аполо 11 ”, с което американците ще отбележат победа в надпреварата. Съюз на съветските социалистически републики към този момент са се дали прошка с вярата да пратят човек до Луната, както към този момент писах неотдавна. На 3-ти юли 1969 година са се пробвали да изстрелят свръхтежката ракета “Н1 ” с пилотирана лунна архитектура. Ако изстрелването е било сполучливо, може би през идващите дни съветските експерти са щели да изстрелят пилотиран транспортен съд “Союз ”, който да наближи архитектурата и екипажът му да се трансферира на него чрез процедура, наречена “подсадка ”. Но това не се случило – “Н1 ” експлодирала няколко секунди след изстрелването и изцяло унищожила стартовата площадка. Ракета може да бъде сменена, само че стартовата площадка е една. Нямало късмет Съюз на съветските социалистически републики да пратят човек до Луната преди “Аполо 11 ”.
Но в случай че асото е изиграно, в тестето към момента има една десятка. “Луна 15 ” е възвръщаема лунна задача. Макар и без хора на борда, в случай че тя успее, ще кацне на Луната, ще вземе проби, след което ще отлети и ще достави пробите на Луната изцяло в автоматизиран режим. Чудесна опция за социалистическия режим да съобщи – може и без хора, само че ние вършим същото, което правят и вашите астронавти.
Изстрелването на “Луна 15 ” е наред и тя стартира своето междупланетно странствуване. Автоматичната станция се пробва да кацне на Луната на 21-ви юли, до момента в който Армстронг и Олдрин са още на повърхността. Но вместо да се спусне меко, задачата се разрушава измежду лунните планини.
През идващите години доста хора, които симпатизират на тоталитарния режим, ще се опитат да създадат различен прочит на историята. Те ще кажат, че задачата на Съюз на съветските социалистически републики в никакъв случай не е била да прати човек на Луната, тъй като … (изберете си обичаното обяснение). Или ще кажат, че не може да се приказва за “край ” или “спечелване ” на лунната конкуренция, тъй като продължавала и през днешния ден. Това са жалки оправдания. През 60-те години Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики в действителност са взели участие в съревнование кой ще стигне пръв до Луната. И всички научават, че руските ракети са експлодирали. Всички са наясно, че спускаемите апарати са се разрушили. В едно съревнование има един победител, а второто място си остава второ. Съветските експерти са взели участие в надпреварата – и са изгубили епично. Дори и това, че по-късно са съумели да пратят луноходи и възвръщаеми роботизирани експедиции, не трансформира обстоятелството, че вторите са си втори.
Останалото е кисело грозде.
“Луна 15 ” – илюстрация